Etkili bir evcil hayvan yetiştirmek için mutlaka doğru mama türlerinden doğru oranlarda tüketmelisiniz. Eğer zaman ve doğru mama tercih etmezsiniz evcil hayvanınız bir takım sorunlar ile karşılaşabilir hatta obeziteye ve düzeltilmesi zor olan rahatsızlıkları yakalanabilir. Bu nedenle evcil hayvanlara doğru mama tükettirmek son derece önemli bir hamledir. Özellikle yavru evcil hayvanlar için yavru kedi maması ya da yavru köpek maması gibi yaşa uygun özel olarak üretilmiş mama türlerini kullanmanız son derece önemlidir. 

Bununla birlikte evcil hayvanları belli zaman aralıkları ile protein katkısı ve protein konusunda eksiklik yaşayan hayvanlar için protein desteği gibiyim yardımcı mamalarında tüketilmesi önemlidir. özellikle eğitim konusunda evcil hayvanlara fazla tüketilen köpek ödül maması gibi ürünler bu gibi destekler için oldukça yararlı ürünler olarak bilinir. Bu nedenle belirli zaman aralıklarıyla evcil hayvanınızın protein eksikliği yaşamaması için mutlaka protein açısından zengin mamaların onlara tüketilmesi oldukça önemli bir detay olarak girilmelidir. Bunun yanında köpeğinizin gelişim sürecinde yetişkin köpek maması gibi ürünlerinde kullanılması ya da evcil hayvanınızın yaşına göre birini mamaların tüketilmesi gerekmektedir. Hiç hayvanlar belirli bir yaştan sonra düzenli evi olgun sürecine girer. Bu nedenle farklı mama türlerinin gerek duymuyormuş gibi bilinebilir. Fakat yine de vitamin eksiklikleri ya da bir takım sorunlar ile karşılaşmaları için mama türlerini arada bir değiştirmek evcil hayvanlar için son derece önemlidir. Ayrıca doğru mama kullanımı evcil hayvanların tüy gelişimi için de son derece önemlidir.

Özellikle canlı ve parlak tüylere sahip evcil hayvanlar doğru mamaları doğru zamanda tüketmeleri ile kendilerini daha fazla belli ederler. Hayvanların hem yetişme hem de yaşlılık evresinde kemik sağlamlığı içinde doğru gıda tüketimi son derece etkili olmakta ve bu süreçlerde yetersiz beslenmeden dolayı oluşacak sorunların düzelmesi ciddi süreler almakta bazen de mümkün olmamaktadır. Bu nedenle her zaman evcil hayvanların yaşam kalitelerini yüksek seviyelere taşımak amacı ile doğru mama tüketimini prensip edinmek gerekmektedir.